Tadilat Uzmanım Hızlı müdehale   /   Boyacı   /   Temizlikçi   /   Nakliyat   /   Blog
Kategoriler
Boya Badana
Dekorasyon
Elektrik
İç Mimar
Mantolama Isı Yalıtım
Nakliyat
Temizlik İşleri
Web Tasarım
Boya Badana / 11.05.2021

Kahramanmaraş Isı Yalıtım (Mantolama)
Kahramanmaraş Isı Yalıtım (Mantolama)

Isı Yalıtım (Mantolama) hizmetlerini de içinde barındıran TadilatUzmanım 7/24 siz değerli müşterilerimizin apartmanlarını/çalışma alanlarını profesyonel bir işçilik ile Isı Yalıtım (Mantolama) uygulamasına tabi tutmak için sabırsızlıkla bekliyor.
 

Isı Yalıtım (Mantolama) Nedir ?

Kışları kabaran doğalgaz ve elektrik faturalarından rahatsız iseniz veya yazları evinizi yakıcı sıcaktan muaf tutmak istiyorsanız ısı yalıtımı tam aradığınız şey. Çünkü ısı yalıtımının ana amaçlarından biri, farklı ısı derecelerine sahip iki ortam arasındaki ısı transferini engellemektir. En basit anlatımı ile binalardaki ısı kaybını azaltır böylece dairelerdeki ısıtma/soğutma amaçlı kullanılan enerjiden tasarruf sağlanır. Isı yalıtımının sadece bina duvarlarına yapılması yeterli değil. Isı yalıtımından en yüksek düzeyde verim alınabilmesi için pencereler, kapılar vb. yerler değiştirilmeli onarılmaılır.

 

Isı Yalıtım (Mantolama) Nasıl Yapılır ?

Yüzey Hazırlığı
Uygulamanın en önemli aşaması yüzey temizliğidir. Dış cephe mantolama uygulama yapılacak binanın dış yüzeyi tozdan, kirdeni nemden ve eğer varsa küften tamamen arındırılmalıdır. Bu sayede kullanılacak yapıştırma harcı dış yüzeye daha iyi tutunacaktır. Cephede oluşmuş çatlak, kırık ve kabarmış bölgeler varsa, iyice temizlendikten sonra mutlaka tamir harı ile onarılmalıdır. Sistemin yüzeyin tamamına uygulanabilmesi için, cephede bulunan klima üniteleri, uydu antenleri, pencere demirleri vb. aksamlar sökülüp düz bir zemin hazırlanmalıdır.
Subasman Profilinin Yerleştirilmesi
Uygulamaya en aşağıdan başlanacağı için düz bir referans hattına ihtiyaç vardır. Bu işlem için özel üretilmiş alüminyum subasman profili dış duvarın en altına sabitlenerek ilk mantolama levhası hattı düzgün bir şekilde oluşturulur. Daha sonra diğer levhalar bu hattı takip ederek yükseklik farkları önlenerek döşenebilir.
Isı Yalıtım Levhalarının Yapıştırılması
Uygulamada kullanılacak yalıtım levhalarının (EPS, Taşyünü ya da XPS) yüzeye tam olarak yapıştırılması için, levhaların kenarları boyunca çerçeve tekniği ile yapıştırma harcı sürülür. Yapışmayı kuvvetlendirmek için levhanın orta noktasına ise noktasal harç uygulanır.
 Dübel Uygulaması
Yüzeye uygulanan levha yapıştırma işleminden sonra, levhaların yüzeye tutunma direncini artıran bir mekanik tespit elemanı olan plastik mantolama dübeli uygulamasına geçilir. Levhalar dübel yardımıyla duvara sabitlenir. Standart bir uygulamada m2 başına, köşeler ve ortalar olmak üzere 6 adet dübel kullanılması gerekir.
Köşe Profillerinin Yerleştirilmesi
Bina köşeleri darbelere, yağmur, kar ve rüzgar etkileriyle açılmalara karşı en dayanıksız bölgelerdir. Köşe profili uygulaması ile hem bu olumsuzların önüne geçilir hem de düzgün köşeler oluşturulabilir. Bu aşamada, eğer kullanılması gerekiyorsa damlalık, dilatasyon derzi ve denizlik profillerinin uygulaması da tamamlanır.
Fileli Sıva Uygulaması
Daha önce cepheye sabitlenmiş yalıtım levhalarının üzerine bir kat sıva uygulaması yapılır ve sıvanın içerisine çatlamaları ve kopmaları engelleyen donatı filesi gömülür. Bu işlem sonrası ilk kat sıva kurumadan daha kalın olan ikinci kat sıva uygulaması yapılır.
 Dekoratif Kaplama ve Dış Cephe Boya Uygulaması
Fileli sıva uygulaması kuruduktan sonra tekstürlü sonra kat dekoratif kaplama uygulanır. Dekoratif kaplama uygulaması yukarıdan aşağıya doğru hızlı bir şekilde yapılmalı ve estetik görünümü bozmamasına dikkat edilmelidir. Dekoratif kaplama kuruduktan sonra istenilen renkte dış cephe boya uygulaması yapılarak mantolama sistemi tamamlanır.
 
Aradığın "Ustalar" Burada!
Bize Ulaşın

 ☎ 0537 263 11 33
📧 info@tadilatuzmanim.com
Popüler Hizmetler

Hızlı müdahale

Boya Badana

Temizlik işleri

Nakliyat

Tadilat Uzmanım

İletişim

Hakkımızda

Gizlilik Politikası

Hizmet Sözleşmesi